TAHAD JOOSTA PAREMINI, KAUEM?

UURI OMA JOOKSUTEHNIKAT!  

Enamik jooksjaid ihkavad jooksutulemuste pidevat arengut - joosta kiiremini, pikendada distantsi, tunda end joostes paremini. 

Jooksmine tundub nii loomulik tegevus, et enamasti ei mõelda, et lisaks headele jalatsitele võiks ka oma jooksusammu hinnata lasta. Samas langeb joostes jalale 4-5 korda keharaskus, mis on märkimisväärselt suurem koormus kui jõusaalis kangiga kükke tehes. Üldiselt jookseb igaüks nii nagu talle parasjagu mugav on ning keha võtab ka valed mustrid lühiajaliselt omaks. Vähe mõeldakse sellele, mis on igapäevaste tegevustega kehas toimunud enne jooksurjalae minekut. Näiteks istuv töö muudab meie reie tagumised lihased, säärelihased, tuharalihased ja kannakõõlused jäigaks, puusapainutajalihased lühikeseks, vaagna- ja põlve stabiilsuse madalaks jms. Sellisest seisundist otse jooksurajale tormamine tähendab suurt vigastuste ohtu.

Tihti alustatakse kevadel suure entusiasmiga metsasörki, kuid üsna pea tekib erinevatel põhjustel paus. Kas hakkab põlv valu tegema, rinnus pistma või selg valutama. Üle 35 km nädalas jooksjatel on 34-65% tõenäosus ennast vigastada, kusjuures vigastuste peamine põhjus on viga treeningprotsessis. 

Peamised vigastused, mis tekivad jooksjatel:

  • Põlve eesmise pinna valu
  • Iliotibiaaltrakti sündroom
  • Seljavalu
  • Sääreluu mediaalse osa stressisündroom
  • Kannakõõluse tendinopaatia
  • Plantaarfastsiit
  • Stressimurrud

 

Mis on jooksumuster?

Jooksumuster on tsükkel, mille jalg teeb jooksmisel läbi ühe sammu ajal. Jooksusamm koosneb kahest peamisest faasist: tugi- ja lennufaasist.  

Et võimalikult vähe oma liigeseid koormata, on oluline tähelepanu pöörata, kui palju samme minutis tehakse, mis asendist jalg pinnasele maandub ning milline on kehaasend ning käte töö. Seda kõike on jooksjal endal keeruline hinnata.

Kasutame jooksutehnika analüüsil spetsiaalseid sensoritega sisetaldasid, mis annavad reaalajas jalatalla koormusjaotuvuse soojuspildina, sammu pikkuse, jalalaba kontaktiaja jm olulise info arvutisse. Meie jooksutehnika spetsialist filmib jooksutehnikat mitme nurga alt ning erinevalt tavalisele praktikale, teeme tehnika analüüsi võimalusel välitingimustes, sest jooksulindil jooksmine võib samuti inimese jooksusammu ja -tehnikat muuta. 

Filmimise järel analüüsime tehnikat spetsiaalse kinemaatilise programmi abil, mis näitab ära liigesnurgad ja keharaskuse jaotuvuse.  


Lisaks teostab terapeut ka kogu keha hindamise ja selgitab välja potentsiaalsed vigastuse ohu riskitegurid. 

Analüüsi ja hindamise järgselt koostab füsioterapeut individuaalse plaani korrigeerivate harjutustega ning vajadusel teostatakse järelkontroll mõne nädala möödudes.

Broneeri aeg jooksutehnika analüüsile siit: /broneeri-aeg

PS! Palume jooksutehnika analüüsile kaasa võtta mugav riietus ja jooksujalanõud, millega käite väljas jooksmas. Füsioterapeut saab hinnata ka jalanõude sobilikkust. Tehnika filmimine toimub õues!